Bóle kręgosłupa i bóle pleców, z wyjątkiem nagłych urazów, powstają powoli i mają charakter przewlekły. Wcześniejsze skrzywienia kręgosłupa, niewyleczone kontuzje, codzienny stres, siedzący tryb pracy, długie godziny przed komputerem, długa jazda samochodem, przeciążanie kręgosłupa dźwiganiem dużych ciężarów, częste noszenie dzieci na rękach oraz brak regularnej aktywności sportowej należą do najczęstszych przyczyn bólów kręgosłupa i bólów pleców. Masaż kręgosłupa i pleców to nie tylko jedna z form masażu leczniczego, ale także doskonały relaks, który uwalnia od wszelkich blokad i napięć spowodowanych stresem.
Najlepszą metodą na ból kręgosłupa jest masaż kręgosłupa. Jest to także świetna forma relaksu i odpoczynku dla ciała. Masaż relaksacyjny pomaga się odprężyć, rozluźnia mięśnie, uspokaja. Masaż leczniczy ma podobne działanie, ale przede wszystkim stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, zwłaszcza ortopedycznych. Na ten rodzaj masażu trzeba mieć skierowanie.
Masaż klasyczny kręgosłupa szybko złagodzi ból pleców. Prawda o tym, że ręce potrafią zdziałać cuda, została rozsławiona przez Hipokratesa już w V wieku p.n.e. Dziś masaż przeżywa renesans. Jest świetną metodą rehabilitacji. Na czym polega jego lecznicza moc? W jaki sposób masaż klasyczny wpływa na kręgosłup?
Zabiegi wykonywane w zależności od części masowanej w leżeniu przodem lub tyłem na stole do masażu. Czas trwania zabiegu to 30 minut, 60 minut lub 90 minut. Masaż wykonywany jest przy użyciu wysokiej jakości kosmetyków, na jednorazowych podkładach.
Masaż leczniczy jest zabiegiem o dużej intensywności. Masażysta w szczególności skupia się na mięśniach i okolicach objętych bólem stosując głównie techniki masażu klasycznego. Głębokie głaskania, rozcierania, ugniatania i uciski. Masaż leczniczy w zależności od obszaru objętego bólem wykonujemy 30, 60, 90 minut stosując serię. Każdy pacjent wymaga indywidualnego traktowania dlatego częstotliwość oraz ilość zabiegów jest dobierana w zależności od potrzeb pacjenta.
Stosując serię w zwalczaniu dolegliwości bólowych możemy zyskać dużo większe efekty. Po usunięciu problemu zachęcamy do stosowania masażu w ramach profilaktyki np. masażu relaksacyjnego.
Masaż leczniczy kręgosłupa i pleców obejmuje masaż całego kręgosłupa, mięśni pleców, mięśni karku i mięśni szyi. Masaż kręgosłupa powoduje rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i przywrócenie ich prawidłowego napięcia, dzięki czemu utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji i zapobiegają jego skrzywieniom. Podczas masażu kręgosłupa pobudzone zostają również punkty bioaktywne. Regularne serie masaży kręgosłupa, pleców i karku sprawiają, iż można osiągnąć znaczną poprawę zdrowia lub wręcz całkowite wyleczenie. W przypadku drobnej kontuzji czy krótkotrwałego bólu masaż klasyczny może być wykonywany jednostkowo, tzn. 1-3 razy w tygodniu, aż do ustąpienia bólu. Natomiast w przypadku stanów zapalnych, przewlekłych schorzeń oraz rehabilitacji masaż klasyczny o charakterze leczniczym powinien być wykonany w serii, bo tylko wtedy można oczekiwać optymalnego działania leczniczego. Podstawowa seria masażu klasycznego o charakterze leczniczym składa się z 10 zabiegów, wykonywanych codziennie lub co 2-3 dni.
Masaż kręgosłupa stosuje się najczęściej, gdy – niezależnie od przyczyny – zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają pełnić swoje funkcje. Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi i dyski szybciej się zużywają. Wtedy organizm wysyła sygnał alarmowy w postaci bólu pleców. Zadaniem masażu jest zlikwidowanie zwiększonego napięcia i wzmocnienie słabej tkanki mięśniowej.
Wskazania:
- praca siedząca, praca przed komputerem
- ból w wyniku jeżdżenia samochodem
- zmiany zwyrodnieniowe (kręgów, krążków międzykręgowych – dysków, stawów kręgosłupa)
- dyskopatia (schorzenia krążka międzykręgowego)
- wypadnięcie „dysku” (przepuklina jądra miażdżystego)
- zmiany przeciążeniowe
- ból i sztywność odcinka lędźwiowego
- ból i sztywność krzyża
- bóle szyi, karku i głowy
- ból odcinka piersiowego, bóle międzyłopatkowe
- rwa kulszowa (ból promieniujący z okolicy lędźwiowej do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy)
- rwa barkowa – ramienna (ból promieniujący wzdłuż kończyny górnej do palców ręki)
- spięte mięśnie pleców, przykurcze mięśniowe
- ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany dłuższym siedzeniem (przy komputerze, przed telewizorem itp.)
- ból korzeniowy, zapalenie korzonków, korzonki (ucisk na korzenie nerwowe)
- zablokowanie stawów
- ograniczenie ruchomości w stawach kręgosłupa
- poranny ból i sztywność po wstaniu z łóżka
- drętwienie, mrowienie palców rąk, kończyn górnych i dolnych
- ból nasilający się podczas podnoszenia i przenoszeniem rozmaitych przedmiotów
- skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa)
- pogłębienie bądź zmniejszenie naturalnych krzywizn kręgosłupa (lordozy i kifozy)
- nieprawidłowa postawa
- ból kręgosłupa po dłuższym staniu w jednym miejscu
- ból po wysiłku fizycznym (mikrourazy – popularnie zwane „zakwasami”)
- ból po długotrwałym wykonywaniu tej samej czynności
- urazy nabyte podczas uprawiania sportu (np. naciągnięcie mięśni, przebyte urazy kręgosłupa)
- ból przy schylaniu się, skrętach ciała itd.
- urazy rdzenia kręgowego
- mechaniczne uszkodzenie kręgosłupa (np. po wypadku)
Korzyści terapii leczniczej kręgosłupa:
- Obniża napięcie mięśniowe, dzięki czemu mięśnie ulegną rozluźnieniu i przestają boleć.
- Poprawia wytrzymałość i gotowość do pracy zmęczonego mięśnia, w wyniku czego już po 5 minutowym masażu jego zdolność do pracy wzrasta 3-5 krotnie.
- Działa przeciwbólowo, co pozwala zapomnieć o dolegliwościach.
- Poprawia krążenie krwi, co nie tylko zapewnia lepszą pracę serca oraz poprawę ciśnienia krwi, ale też odżywia i rozluźnia spięte mięśnie, dostarczając im tlenu i substancji odżywczych oraz usuwając z nich zbędne produkty przemiany materii.
- Rozluźnia, dzięki czemu można pozbyć się bólu, odstresować, a co za tym idzie poczuć się dużo lepiej.
- Poprawia jędrność i elastyczność mięśni.
- Odżywia tkanki, poprzez lepsze zaopatrywanie w tlen i substancje odżywcze, co zapewnia ich szybszą regenerację i odbudowę uszkodzonych struktur.
- Zmniejsza przykurcze, co zwiększa zakres ruchu przykurczonych mięśni i pozwala na łatwiejsze wykonywanie różnych czynności bez odczuwania bólu.
- Rozszerza naczynia krwionośne, powodując rozgrzanie tkanki mięśniowej.
- Relaksuje i odpręża, w wyniku czego można się odstresować i uzyskać utraconą równowagę mięśniowo-nerwową i psychiczną.
- Zapobiega zanikom mięśniowym, dzięki czemu nie traci się siły i masy mięśniowej (np. wskutek wypadku, porażeń itd.).
- Poprawia ruchomość w stawach kręgosłupa, co pozwala na większy i łatwiejszy ruch w stawach, kiedy ogranicza to ból i napięte mięśnie.
- Przyspiesza rehabilitację, dzięki czemu można szybciej powrócić do zdrowia, pracy i wykonywania ulubionych czynności.
- Przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu poprzez lepsze ukrwienie w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego produktów niestrawionych.
Dodaj komentarz