Jedna z najstarszych, znanych na świecie technik masażu. Opis jej znajduje się w starożytnych księgach hinduskich – Wedach, których wiek określa się na kilka tysięcy lat.
Pod nazwą masaż ajurwedyjski kryje się mocno rozbudowany system różnych technik masażu i metod pracy z ciałem o bardzo określonym i wyselekcjonowanym sposobie oddziaływania.
Ajurweda to medyczno-metafizyczna życiowa wiedza o uzdrawianiu, matka wszelkiej sztuki leczenia i jednocześnie filozofia sztuki życia. Jej istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. Ajurweda uczy nas jak żyć zachowując tę naturalną równowagę. Pomaga nam rozumieć siebie, ale też środowisko, w którym żyjemy. Jest to więc system filozoficzny zajmujący się naturą, celem i sensem ludzkiego życia. W wedyjskiej wiedzy celem życia jest samopoznanie lub samospełnienie tj. realizacja boskiej świadomości i wyrażanie tej boskości w codziennym życiu.
Medycyna ajurwedyjska opiera się na metodach naturalnego uzdrawiania, wykorzystuje ziołolecznictwo, zabiegi na ciało mające na celu oczyszczanie organizmu z toksyn tak fizycznych, jak i mentalnych, regenerację organizmu, a tym samym zapewnienie powrotu do pełni zdrowia. Nieodłącznym elementem procesów zdrowotnych jest zastosowanie odpowiednio skomponowanej diety, uwzględniającej typ ciała (Prakriti) jak też obecnie występujące zaburzenia (Vikriti). Całość procesu zdrowotnego obejmuje również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, praktykę jogi i pranayamy (ćwiczenia oddechowe), jak też pracę na bardziej subtelnych poziomach – emocji i umysłu.
Najwcześniej znanymi lekarzami byli Ćaraka i Suszruta. Z podręczników medycyny napisanych przez tych dwóch mędrców studenci medycyny ajurwedyjskiej korzystają do dziś. Ćaraka specjalizował się w medycynie chorób wewnętrznych, Suszruta zaś był chirurgiem i wierzył, że chirurgia jest najlepszym sposobem leczenia, gdyż pozwala uzyskać natychmiastowe rezultaty. Ćarakasanhita oraz Suszrutasanhita zostały napisane w siódmym wieku p.n.e.
Ajurweda to starożytny hinduski system medycyny naturalnej, którego celem jest utrzymanie zdrowego ciała i ducha. Masaż ajurweda jest dostosowany do danej osoby poprzez staranne dobranie olejków, ruchów i technik masowania. Wiele zależy od ciała i typu skóry. Ajurweda ma wiele zastosowań i rządzi się swoimi prawami.
Masaż ajurwedyjski wykorzystuje olejki eteryczne dobrane do doshy danej osoby. Techniki masażu są różne, od bardziej tradycyjnych, do ściskania skóry. Wykwalifikowany masażysta koncentruje się na specjalnych punktach na ciele podobnych do tych, na które zwraca się uwagę na przykład podczas akupunktury. Punkty te odpowiedzialne są za przepływ energii w ciele, a zablokowanie tego przepływu jest główną przyczyną problemów ze zdrowiem.
Dodaj komentarz