Flawonoidy to związki bioaktywne występujące bardzo powszechnie w warzywach i owocach. Nadają roślinom barwę i pełnią w nich wiele innych istotnych funkcji. Dotychczas poznano i opisano około 4 tysiące związków flawonoidowych. Ze względu na różnice w budowie dzieli się je na:
- flawanony,
- flawanole,
- flawony,
- izoflawony,
- flawonole.
Źródłem flawonoidów są owoce cytrusowe, zielone rośliny liściaste oraz rośliny strączkowe. Ponadto produktami, w których możemy znaleźć te substancje, są kawa, kakao, a nawet czerwone wino. Związków flawonowych dostarczają nam warzywa (buraki, pomidory, cebula, papryka, brokuły, seler), przyprawy, niektóre ze zbóż, a także wiele innych roślin. Bardzo ważne jest zatem zdrowe odżywianie się, czyli dieta bazująca w dużej mierze na owocach i warzywach.
Zauważa się możliwość działania przeciwnowotworowego flawonoidów, dlatego warto chociażby pić zieloną herbatę, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Największą ilość flawonoidów znajdziemy w żywności, która nie została poddana obróbce termicznej.
Flawonoidy wykazują działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwmiażdżycowe
- zapobiegające powstawaniu zakrzepów,
- antyarytmiczne,
- obniżające ciśnienie krwi,
- rozkurczowe,
- moczopędne,
- detoksykujące,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwalergiczne.
Metabolizm flawonoidów nie został dobrze poznany, jednak szacuje się, że co najmniej w połowie związki te przechodzą z przewodu pokarmowego do krwi w postaci niezmienionej, a pozostałe są metabolizowane głównie w wątrobie i jelitach. Ich szerokie prozdrowotne działanie wynika z aktywności przeciwutleniającej, która jest zależna od ilości grup hydroksylowych oraz ich położenia względem siebie.
Dodaj komentarz