Masaż i Rehabilitacja

Portal informacyjny o masażu i rehabilitacji

  • Rehabilitacja
  • Fizjoterapia
  • Masaż
  • Aktualności
  • Ciekawostki
  • Firmy
    • Warszawa
    • Pruszków
    • Żyrardów
    • Wołomin
    • Grodzisk Mazowiecki
    • Skierniewice
    • Sochaczew
  • Kontakt
Jesteś tutaj: Strona główna / Fizjoterapia / Fizjoterapia a rehabilitacja

Fizjoterapia a rehabilitacja

Fizjoterapia a rehabilitacja

Dynamiczny rozwój rehabilitacji i fizjoterapii oraz pojawianie się wciąż nowych sposobów oddziaływania na organizm człowieka powoduje również nieustanną ewolucję nazewnictwa w tym obszarze.

Pojęcie „fizjoterapia” jest często stosowane zamiennie z pojęciem „rehabilitacja” . Europejska Deklaracja Standardów w Fizjoterapii podaje, że „fizjoterapia polega na świadczeniu poszczególnym osobom i populacjom usług powodujących rozwinięcie, utrzymanie lub przywrócenie w jak najpełniejszym zakresie czynności ruchowych i funkcjonalności w całym okresie życia pacjenta. Fizjoterapia obejmuje świadczenie usług w okolicznościach, w których czynności ruchowe i funkcje zagrożone są procesami starzenia lub uległy upośledzeniu w wyniku obrażeń lub schorzeń.

W Polsce zwykło się używać słów „rehabilitacja” i „rehabilitant”. Mimo iż z powodu zmiany przepisów prawa termin „magister rehabilitacji ruchowej” został zastąpiony przez „magistra fizjoterapii”, to i tak „rehabilitant” jest nadal powszechniejszy w użyciu.

Fizjoterapia jest w tej chwili pojęciem najszerszym. Fizjoterapeuta może zarówno rehabilitować pacjenta jak i przeprowadzać zabiegi fizykoterapeutyczne.
Fizykoterapia to terapia czynnikami fizykalnymi wytwarzanymi przez urządzenia do fizykoterapii (prądy, ultradźwięki, wodolecznictwo, laser, pole magnetyczne).
Rehabilitacja czyli usprawnianie, przywracanie funkcji wymaga już działań ruchowych i mechanicznych (terapia manualna). Aby np. rozciągnąć i wydłużyć skrócone tkanki w łokciu (pacjent nie może wyprostować łokcia – upośledzenie funkcji sięgania) trzeba zastosować odpowiednie techniki manualne wykonywane przez fizjoterapeutę/rehabilitanta na tkanki w okolicy łokcia i sam staw łokciowy. Pacjent powinien również wykonywać w domu lecznicze ćwiczenie rehabilitacyjne/fizjoterapeutyczne zadane przez terapeutę.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii
Fizjoterapia-Polska

List do Prezesa KRF w sprawie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego

W związku z likwidacją Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i niepokojącą sytuacją tegorocznych absolwentów Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, postanowił przekazać Prezesowi Krajowej Rady Fizjoterapeutów Tomaszowi Dybkowi, swoje stanowisko w tej kwestii, dodatkowo dołączając do korespondencji kilkadziesiąt organizacji, uczelni oraz osób związanych z fizjoterapią. Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu! Pismo PEF 3082022 Stanowisko PEF 3082022 Artykuł List […]

Dzień Marzeń 2022 – akcja charytatywna

4 czerwca odbył się w Gdańsku Dzień Marzeń 2022– to akcja charytatywna rozpoczęta przez Fundację MamMarzenie. „Historia Dnia Marzeń rozpoczęła się od marzenia Krystiana, podopiecznego fundacji, którego największym marzeniem było przebadanie kolegów i koleżanek ze szkoły pod kątem wykrywania nowotworów, „aby nikt nie musiał cierpieć tak jak ja”. Swoim pragnieniem Krystian zapoczątkował coroczną akcję, której […]

Podziękowania dla ustępującego Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów

Szanowny Panie Prezesie, Drogi Macieju Dziękujemy Ci bardzo jako ustępującemu Prezesowi Krajowej Rady Fizjoterapeutów, za ogrom pracy, którą wykonałeś wraz z Krajową Radą Fizjoterapeutów i zespołem Izby w mijającej kadencji. Przez 5 lat reprezentowaliście polskich fizjoterapeutów i prowadziliście ich po nieznanych drogach. Jako Prezes zaprosiłeś do współpracy setki pozytywnych osób, specjalistów w różnych dziedzinach fizjoterapii […]

Porozumienie o współpracy podczas II KZF

Nasi Drodzy, Koleżanki, Koledzy, bardzo dziękujemy Wam za odzew i liczne telefony po naszym poniedziałkowym liście. Rozmowy, liczne słowa wsparcia potwierdziły, iż dla Nas wszystkich najważniejszy jest dalszy rozwój, a decyzje, choć trudne, znalazły Wasze zrozumienie. Dziękujemy Wam bardzo za okazane zaufanie. To zaszczyt pracować z ludźmi, dla których wspólny cel, jakim jest budowanie samorządu […]

Copyright © 2022 · masaz-rehabilitacja.pl