Masaż i Rehabilitacja

Portal informacyjny o masażu i rehabilitacji

  • Rehabilitacja
  • Fizjoterapia
  • Masaż
  • Aktualności
  • Ciekawostki
  • Firmy
    • Warszawa
    • Pruszków
    • Żyrardów
    • Wołomin
    • Grodzisk Mazowiecki
    • Skierniewice
    • Sochaczew
  • Kontakt
Jesteś tutaj: Strona główna / Fizjoterapia / Częste urazy i kontuzje występujące u narciarzy

Częste urazy i kontuzje występujące u narciarzy

Bez wątpienia, z jazdy na nartach wynika bardzo wiele korzyści. Jest to sport, który pozwala zachować zdrowie ciała, jak również bardzo często niezwykle pozytywnie wpływa na nastrój. Jednakże, narciarze również często borykają się z kontuzjami.

Skręcenie kolana

Wydaje się, że największą bolączką jeśli chodzi o narty, jest duże ryzyko skręcenia kolana podczas jazdy na nich. W wyniku skręcenia natomiast może dojść do wielu przykrych urazów wewnątrz kolana.

Najgroźniejsza kontuzja jaka dotyczy kolana to zerwanie więzadła krzyżowego. Jest to uraz, który dotyczy najczęściej piłkarzy i właśnie narciarzy. Jak się okazuje, podczas jazdy na nartach kolana są bardzo obciążone, dlatego też, tak mocno narażone są one na uraz. Ponadto, jest to sport, który wymaga ciągłych skrętów, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka tego typu urazu.

Jeśli w wyniku skręcenia więzadło zostanie całkowicie zerwane noga puchnie i niemożliwa staje się nie tylko jazda na nartach, ale również chodzenie. Jedynym sposobem na przywrócenie kolanu sprawności jest jego zoperowanie.

Po operacji natomiast, noga wkładana jest w ortezę i lekarz zaleca pacjentowi leżenie przez kilka tygodni. Kiedy natomiast można już wstać z łóżka rozpoczyna się rehabilitacja. Jeśli chodzi o ten uraz, rehabilitacja na początku jest bardzo delikatna i polega jedynie na przywróceniu jakiejkolwiek ruchomości kolana. Pracuje się nad pełnym zgięciem i wyprostem kolana. Dopiero później stopniowo można zacząć cięższą rehabilitację, która ostatecznie umożliwia zwykle powrót do sportu.

Upadki na nartach

Narty pozwalają na uprawianie przyjemnego sportu, jednak często prowadzą do upadków. W wyniku takich upadków czasem nie powstaje nic więcej oprócz kilku niewielkich siniaków. Nie raz jednak narciarze łamią ręce lub nogi. Jeśli chodzi o złamania, zwykle leczenie jest dosyć proste. Unieruchamia się złamaną kość i czeka się na jej zrośnięcie. Jeśli jednak złamanie jest bardziej skomplikowane, może się zdarzyć, że jedynym wyjściem jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów należy używać dobrego sprzętu narciarskiego, zarówno odzieży ochronnej jak i nart, butów narciarskich oraz wiązań.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii
Fizjoterapia-Polska

List otwarty do Prezesa KRF w sprawie wystąpienia Krajowej Izby Fizjoterapeutów z World Physiotherapy

Szanowny Panie Prezesie, Z początkiem stycznia 2023 roku do struktur World Physiotherapy dołączyły: Physiotherapy for National Association of Physiotherapists of Angola, Association of Physiotherapists (Guatemala), Oman Physical Therapy Association, Order of Physiotherapists (Portugal). Organizacja łączy już 127 organizacji z całego świata… Nas, polskich fizjoterapeutów niestety już tam nie ma… Władze World Physiotherapy podkreślają w liście […]

Panel SFP już dostępny dla członków SFP!

Unikalna przestrzeń członkowska Panel SFP – panel.fizjoterapeuci.org – jest odpowiedzią na potrzeby członków SFP, którzy na licznych spotkaniach sygnalizowali konieczność zwiększenia ilości spotkań, kontaktów oraz form integracji z całym środowiskiem Fizjoterapeutów zrzeszonych w ramach SFP. Na platformie możliwe jest skontaktowanie się poprzez Forum SFP z każdym członkiem Stowarzyszenia, możliwe jest tworzenie postów, wpisów blogowych oraz dodawanie krótkich […]

Prezes SFP w The Royal College of Physicians – AHC & ATP1A3 10 Year Conference & Symposium

W dniach 19-21.10.2022, w stolicy Szkocji – Edynburgu, odbyła się międzynarodowa konferencja 10-year anniversary conference on AHC and ATP1A3 diseases – including the 10th  Symposium in ATP1A3 diseases poświęcona leczeniu utrarzadkiej choroby Alternating Hemiplegia of Childchood (AHC). Organizatorem konferencji było brytyjskie stowarzyszenie AHC UK (www.ahcuk.org). W konferencji uczestniczyli naukowcy i praktycy z całego świata, przedstawiciele […]

Relacja 8. Cracovia Półmaraton Królewski

Za nami 8. Cracovia Półmaraton Królewski, w którym wzięło udział wielu fizjoterapeutów i fizjoterapeutek.   Gratulujemy wspaniałych wyników   Wielkie podziękowania i gratulacje dla Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska Oddział Małopolski za wspaniałą organizację biegu w kategorii fizjoterapeutów, do zobaczenia za rok! Artykuł Relacja 8. Cracovia Półmaraton Królewski pochodzi z serwisu Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Copyright © 2023 · masaz-rehabilitacja.pl